Jak nasze myślenie o przechowywaniu artykułów spożywczych zostało zmienione przez nowoczesne wynalazki

Jak nasze myślenie o przechowywaniu artykułów spożywczych zostało zmienione przez nowoczesne wynalazki
Przechowywanie żywności, a szczególnie towarów łatwo psujących się, od wieków było sporym wyzwaniem dla ludzkości. U zarania dziejów musiano po prostu pożreć wszystko od razu, czyli zaraz po polowaniu, a ewentualnymi resztkami poczęstować sępy. Potem poznano konserwujące właściwości soli, a w starych dworkach szlacheckich cześć towarów składowano w chłodnych piwniczkach lub obkładano je lodem.

izolacje.gda.pl/pl/chlodnictwo-przemyslowe,15

Autor: Offutt Air Force Base
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście istnieją także inne sposoby przedłużania trwałości jedzenia, a do nich na pewno trzeba byłoby wliczyć np. pasteryzowanie, lecz w tym artykule skoncentrujmy się jedynie na kwestii kilkudniowego lub nawet kilkunastogodzinnego składowania różnego typu łatwo psujących się pokarmów.

Wynalezienie lodówki oraz zamrażarki kompletnie zmieniło nasze życie. Po części mogliśmy stać się nieco bardziej zgnuśniałymi, gdyż nie musimy poświęcać czasu na pracochłonne obrabiane towarów spożywczych. Po powrocie z udanych sprawunków w hipermarkecie, wystarczy wypakować kiełbasy czy sery pleśniowe z siatek, a później poukładać je na półkach lodówki. W ten sposób gotowanie posiłków jest tak samo nieskomplikowane, bo wystarczy otworzyć drzwi tej chłodziarki i wyciągnąć wszelkie produkty potrzebne do obiadu.

Nie inaczej rzecz się przedstawia w przypadku sklepów, które także muszą priorytetowo zatroszczyć się o świeżość, a co za tym podąża, jakość proponowanych w sprzedaży towarów. Jednakże w przypadku gromadzenia łatwo psującej się żywności na masową skalę, należy również ( czujnik dymowy ) wziąć pod uwagę fakt, że gabaryty zamrażarek też muszą być odpowiednio duże.

Jeżeli ten artykuł Cię intryguje, to kliknij ten link – odnajdziesz tam unikalny serwis, który z pewnością uznasz za wartościowy.

Świetnie wiedzą o tym posiadacze potężnych sklepów z wędlinami, którzy pragną jeszcze bardziej powiększyć asortyment towarów, są zmuszeni wpisywać w wyszukiwarkę frazę komory chłodnicze Warszawa – sprawdź komory chłodnicze – oferta, żeby na obszarze stolicy znaleźć sprzedawcę takich urządzeń.

Można byłoby zaryzykować tezę, że wzrost popularności chłodziarek oraz zamrażarek w pewnym sensie przyczynił się do poprawy stanu higieny. Jeszcze pół wieku temu na targach sprzedawano świeże mięso i to nawet w największy upał. Chociaż i dzisiaj można jeszcze spotkać takich sprzedawców, to jednakże większość łatwo psującej się żywności kupujemy w sklepach, gdzie takie towary leżą na regałach długich chłodziarek. A hasło komory chłodnicze Warszawa robi furorę pośród przedsiębiorców, którzy pragną otworzyć w stolicy kolejną hurtownię z wyrobami wędliniarskimi bądź mleczarskimi.