W jaki sposób należy budować drogi? Jakie są kolejne etapy? O czym pamiętać ? Z jakich materiałów się korzysta?

W jaki sposób należy budować drogi? Jakie są kolejne etapy? O czym pamiętać ? Z jakich materiałów się korzysta?
Spora liczba ludzi zastanawia się nad tym, w jaki sposób jest wytwarzana droga. Jeżeli znajdujemy się na placu budowy to możemy zauważyć wiele sprzętów, pracowników a całość zdaje się chaosem. Zastanawiamy się, w jaki sposób jest to możliwe, iż dokładnie w tym miejscu będzie śliczna, nowo wybudowana droga.

Sri Lanka

Autor: Matthias Kümpel
Źródło: http://www.flickr.com

Taki chaos są to tylko pozory, gdyż w rzeczywistości widzą to tak tylko te osoby, które nie mają z taką tematyką za wiele wspólnego. Na placu gdzie odbywa się budowa naprawdę wszystko jest zaplanowane, a każda czynność jest przemyślana, a więc nie ma opcji, iż coś będzie robione “na hura”.
Dla tych osób, jakie pragną prędko dowiedzieć się, jak takie coś wygląda możemy pokusić się o prędkie objaśnienie.

Sprawdź więcej w tym omówieniu (http://www.robak.konin.pl/oferta/zamykarki/automatyczne/jednoglowicowe/automatyczna-zamykarka-jednoglowicowa-zr-02) i poznaj przedstawiane tematy także z innej perspektywy – one niewątpliwie również Cię zaciekawią.

Z początku usuwa się warstwę humusu, jeżeli jednakże mamy do czynienia z drogą starą i do tego asfaltową, to wtedy należy ukruszyć starą drogową konstrukcję. Potem równamy teren i stabilizujemy grunt.

Zainteresował Cię ten wpis? Jeżeli tak, to bez wahania sprawdź też to unikalne www. Po prostu kliknij tu a na pewno się nie zawiedziesz.

Dobrze zrobiona stabilizacja powinna być pielęgnowana wodą przez parę kolejnych dni, a po tych dniach nastąpi kontrola jakości. Dopiero po kontroli jakości możemy przystąpić do nakładania ścieralnej warstwy, są to zazwyczaj masy bitumiczne, tutaj o masach bitumicznych asfaltobeton, ale może być też sam beton, a przy mniejszych, pobocznych drogach kostka brukowa.

Przyjrzyjmy się dokładnie konkretnym, wyżej wymienionym, etapom. Jeżeli chodzi o stabilizację gruntu, to proces ten polega na dokładnym zmieszaniu gruntu ze substancjami stabilizującymi, najczęściej jest to cement, wapno czy popioły. Mogą być też inne środki, muszą jednak mieć wpływ na zmianę struktury gruntu. Tym sposobem można zyskać pożądane gruntowe podłoże, które będzie charakteryzowało się dobrą nośnością. Stabilizacja gruntu nie powiedzie się bez użycia właściwego sprzętu, jak równiarki i walca, korpus drogi musi też przybrać odpowiedni profil. Zależnie od tego, jakiego gatunku jest to droga, przed oddaniem jej do użytku konieczne jest utwardzenie pobocza oraz zamontowanie oświetlenia. Jak już wcześniej wspominaliśmy, do zbudowania dróg wykorzystuje się inne różnorakiego gatunku materiały, także kationowe emulsje asfaltowe, w naszym tekście omawiamy jednak najbardziej znany materiał, to znaczy masę bitumiczną.
To gorące kruszywo, które przesiewane jest poprzez sita oraz dzielone na osobne frakcje. Gromadzi się je w specjalnych komorach, z nich później jest dozowane wagowo do mieszalnika. Lepiszcze ocieplane jest w kotłach do bitumu, a tam po procesie ogrzewania podawane będzie pompą do mieszalnika wytwórni.

Takie dozowanie bitumu wykonuje się objętościowo przy pomocy przepływomierza, chociaż można również wagowo. Gotowa masa zbierana jest w zbiornikach, a odbiór masy gorącej odbywa się pojazdami samowyładowczymi. Szczególnie istotne jest, iż na jakość tworzonej masy bitumicznej wpłynie dokładność dozowania składników, jak i czas ich mieszania, należy w takim razie o takim fakcie pamiętać.