Przeznaczanie kominów przemysłowych

Przeznaczanie kominów przemysłowych
Kominy stalowe wykorzystywane są jako sposób na odprowadzenie nagromadzonych spalin oraz gazów, które wytwarzają się w systemie grzewczym. Powstają one w wyniku płonięcia w piecach i grzewczych kotłach. Są także efektem niektórych procesów produkcyjnych. Kominy przemysłowe muszą być tak dobrane, aby spełniać powierzone im funkcje. By dobrać je właściwie, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, które substancje będą na nie oddziaływać podczas użytkowania. W tym zakresie wypada wybrać komin, dostosowując go do tego, czy będzie odprowadzał spaliny, powstające w ciągu procesu spalania, czy podobnie opary powstałe na przestrzeni produkcji.

komin przemysłowy

Autor: André Hofmeister
Źródło: http://www.flickr.com
Nie bez znaczenia jest także temperatura, jaką mają kominy w procesie odprowadzania spalin bądź gazów. Kominy mogą mieć różnoraką wysokość, w zależności od przeznaczenia mogą również odprowadzać spaliny (wkg.pl/oferta/branze/ochrona-srodowiska/) w ciągu powstałym naturalnie, bądź za pomocą ciągu wytwarzanego sztucznie, w czasie działania specjalistycznych urządzeń. Kominy stalowe przemysłowe wykonuje się z różnych rodzajów stali. Przykłady pod tym adresem: Fhu Andre. Do tych zazwyczaj spotykanych, należą stal zwykła i szlachetna i tworzywo aluminiowe. Wybór komina to również decyzja o jego przekroju oraz kształcie, uwzględnienie typu ochrony termicznej, działań szkodliwych czynników (w tym działania chemicznych środków). Kominy przemysłowe mogą posiadać łączenia w postaci śrub bądź być spawane.

Kominy stalowe przemysłowe (Komintech – producent kominów przemysłowych) są na ogół łatwe w montażu, są wytrzymałe na oddziaływanie na nich czynników zewnętrznych – w tym nawet niesprzyjających warunków atmosferycznych, jak też czynników wewnętrznych.

Nie zwlekaj! Jeżeli zaciekawił Cię ten artykuł, to na następnej stronie odkryjesz dalsze informacje na lubiany przez siebie wątek.

Dobrze przewodzą ciepło i prosto w nich uzyskać właściwy ciąg. Ten rodzaj kominów powoli zastępuje kominy ceglane. Kominy stalowe nie ważą dużo, można z nich projektować wysokie konstrukcje, prosto się je konserwuje, a również z dużą łatwością można je transportować. Jednak minusy tego rodzaju konstrukcji także istnieją.

Należy do nich właśnie obowiązek dbania o stałą konserwację, podatność na działanie porywistych wiatrów, które wraz z pojawiającą się korozją, może powodować niszczenie komina, a także brak możliwości projektowania kominów o dużej średnicy. Kominy mogą być dodatkowo wyposażone w drabiny, które umożliwiają wejście i prace przy kominie. Następnym elementem mogą być również specjalne pomosty oraz galerie. Komin powinien też mieć odgromową instalację. Jeżeli komin jest wysoki, powinniśmy wziąć pod uwagę, że może być przeszkodą w ruchu lotniczym, dlatego taki komin odpowiednio oznakować, aby był dobrze widoczny zarówno w czasie dnia, jak i w nocy.