Systemy chroniące przetwórnię przed pożarem są tak samo ważne, jak i urządzenia sterujące taśmą montażową bądź bramą wjazdową

Systemy chroniące przetwórnię przed pożarem są tak samo ważne, jak i urządzenia sterujące taśmą montażową bądź bramą wjazdową
Pożar w hali fabrycznej w każdym przypadku wiąże się z potężnymi stratami. Nawet jeśli urządzenia nie spalą się całkowicie, to zostaną poważnie zniszczone. Oszacowane straty mogą równocześnie doprowadzić do upadłości zakładu.

A ogień powodują np. niesprawne instalacje elektryczne, roztargnienie robotników albo po prostu nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Aby chronić obiekt zakładowy, a w szczególności mieszczące się tam maszyny i elektryczne moduły sterujące, w halach zakładowych umieszcza się supernowoczesne zabezpieczenia przeciwpożarowe.
alarm pożarowy

Autor: josh.liba
Źródło: http://www.flickr.com/photos/jliba/4415477551/

Aby konkretna fabrykafabryka (zobaczysz) bądź przetwórnia mogła właściwie funkcjonować, mnóstwo procesów zostało w pełni zautomatyzowanych i to zasadniczo na wszystkich etapach produkcji. Pierwszoplanowa rola przypadła w tym przypadku systemom sterowania, a ogólniej, rozwiązaniom zaproponowanym przez fachowców, którzy ukończyli studia na kierunku automatyki przemysłowej. Jednakże nie trzeba tutaj zapominać o monterach, którzy pozostają odpowiedzialni za właściwie zamontowanie poszczególnych części danej instalacji, jak również są w stanie ją naprawić, jeżeli ulegnie awarii.
Zabezpieczenia przeciwpożarowe z reguły nie są umieszczane we wnętrzach maszyn albo podzespołów sterujących. Jednakże jeżeli przewody zostaną uszkodzone, to, jak już zauważyliśmy, w skrajnych przypadkach mogą spowodować pożar (skorzystaj z promocji na ostrzegacz pożarowywww.afg.poznan.pl). Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bhp. Bezpieczeństwo pracowników powinno być priorytetem, nawet gdy podwładni pozostają odpowiedzialni jedynie za obsługę oprzyrządowania sterującego.
Wykorzystanie modułów sterujących umożliwia sprawne wykonywanie poszczególnych czynności i znacznie przyśpiesza produkcję. Kiedy na uwadze mamy szeroko pojętą automatykę przemysłową, to przeważnie myślimy jedynie o liniach montażowych. Jednak trzeba także tutaj uwzględnić i pozostałe mechanizmy.
Sterowanie bram znacząco ułatwia wykonywanie obowiązków – w pełni zautomatyzowana obsługa staje się bardzo ważną kwestią, bo pracownicy nie muszą tracić czasu na wykonywanie prozaicznych czynności, zwłaszcza kiedy taką czynność należy powtarzać wielokrotnie w trakcie dnia, zobacz: na czym polega sterowanie bram. Jednakże sama elektronika musi czasem wytrzymać rzeczywiście trudne warunki panujące w zakładowych halach, np. wysokie lub niskie temperatury czy wysoką wilgotność powietrza.