Obrabiamy metal i co z tego? Zrozum ważność odlewów metalowych!

Obrabiamy metal i co z tego? Zrozum ważność odlewów metalowych!
Na co dzień nieczęsto zdajemy sobie sprawę, jak dużo przedmiotów wokół nas powstało z tej przyczyny, iż nasza kultura może opracowywać metal. Nawet drewniane meble egzystują w pewnym sensie z tego powodu, że ktoś wcześniej przyrządził jakąś stosowną formę lub instrument.

hartowanie indukcyjne

Autor: Optiflame
Źródło: Optiflame
domy

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
odlewnie aluminium

Autor: jemartin03
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystko naturalnie jest zależne od tego, z jakiego metalu bądź stopu metali zostaną wykonane . Na przykład odlewy z brązu, inaczej stopu miedzi z Sn, mają użycie przede wszystkim w sztuce. Wykonane tą drogą drobne składniki także sprawdzają się w przemyśle, chociaż sporadycznie się je stosuje. Często używane są natomiast odlewy z glinu. Produkuje się je w konstrukcjach piaskowych albo poprzez odlewanie kokilowe, które jest cokolwiek bardziej zawodne i posiada rolę przede wszystkim przy odlewach wielkoseryjnych. Odlewnie aluminium proponują zazwyczaj nie wyłącznie samo odlewanie, lecz i wstępną obróbkę . Tego typu wydziałów jest u nas malutko, ale pracują bardzo energicznie.

Inną sprawą jest utwardzanie wykonanych produktów. Tu zazwyczaj nie idzie już o same formy, ale o skończone produkty, które będą wykonywać pracę w trudnych warunkach, np. w środowisku ciernym. Hartowanie polega, ogólnie rzecz ujmując, na rozgrzaniu metalu i natychmiastowym zalaniu go cieczą roboczą, tak aby maksymalnie obniżyć temperaturę.

W tej chwili często wykorzystuje się tak zwane hartowanie indukcyjne, w którym do rozgrzania dochodzi z powodu prądu zmiennego, wytwarzającego pole elektromagnetyczne. Zapewnia ono możliwość zahartowania wybranego kawałka wyrobu, co oszczędza czas i kapitał. W ten sposób wzmacnia się przykładowo wszelkie zębatki.