Zastosowanie żywic w modelarstwie, makietowaniu i opracowywaniu elementu finalnego

Zastosowanie żywic w modelarstwie, makietowaniu i opracowywaniu elementu finalnego
Rozpoczęcie przygody z modelarstwem lub makietowaniem jest związane z tajnikami, które trzeba odkryć. Dotyczy to materiałów, klejów, żywic, farb. Rodzajów mieszanin jest całe mnóstwo, jeszcze więcej sposobów ich komponowania, mieszania i rozsmarowywania.

żywice odlewnicze

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com
W zależności od wprawy fachowca, taki wynik końcowy otrzymamy. Na poziom efektu końcowego mają także wpływ zastosowane materiały i żywice. Żywice odlewnicze stosuje się do tworzenia modeli, rzeźb, produktów próbnych, rzadziej produktu finalnego. W zależności od ich składu oraz wykorzystanego uzupełnienia możemy uzyskać części wyjątkowo plastyczne albo wyjątkowo wytrzymałe. Żywice do laminowania zwykle wykorzystuje się do zabezpieczania i wzmacniania naturalnych powierzchni. Mogą też służyć do usztywnienia formy. W połączeniu z odpowiednimi włóknami stworzą kształty mocne i gładkie. Należy jednak zabezpieczyć je przed promieniami UV, na przykład poprzez powleczenie politurą czy emalią.
żywice odlewnicze

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Żywice odlewnicze powinny wyróżniać się w tym samym czasie słabą lepkością i niewielką kurczliwością. Tylko takie gwarantują wyjątkowo szczegółowe odwzorowanie formy, nierówności powierzchni modelu oraz jego wymiarów. W zależności od wykorzystanej mieszanki można otrzymać różne barwy o różnym stopniu przepuszczalności światła. Żywice do laminowania podlegają takim samym regułom – polecane żywice do laminowania. Istnieje bardzo dużo producentów gotowych mieszanin epoksydowych. Wyłącznie doświadczenie daje umiejętność oceny, z jakimi pracuje się najlepiej oraz które wypadają najlepiej w interesującym nas zastosowaniu. Każda ma specyficzną sobie temperaturę schnięcia i inne właściwości.

Można przeznaczyć wiele godzin tylko na testowanie mieszanek –żywice odlewnicze. Znalezienie niesponsorowanego artykułu o żywicach często jest dosyć trudne. Blogi profesjonalistów, natomiast nie uwzględnią wszystkich dostępnych produktów. Nic nie zastąpi osobistego rozpoznania.