Standardy względem żywności – czyli od pola po talerz w oparciu o odpowiednie certyfikaty

Standardy względem żywności – czyli od pola po talerz w oparciu o odpowiednie certyfikaty
Masa zróżnicowanych produktów spożywczych osiągnęła obecnie pułap nie do wyobrażenia nigdy wcześniej. Sklepowe regały w dowolnym sklepie gną się od produktów spożywczych, których rodzajów z każdym rokiem ciągle przybywa.

produkcja w tak sporej ilości łączy się z ryzykiem uszkodzenia artykułów w czasie procesu jednakowo produkcji jak i transportu.

Dlatego firmy, sklepy oraz dostawcy zobligowani są w swoich działalnościach brać pod uwagę powszechnie panujące normy jak i standardy jakościowe. Gdy produkt posiada określony certyfikat to daje on wtedy nabywcy pewność, że wybiera on żywność przebadaną oraz bezpieczną. Certyfikat iso 22000 zalicza się do najpowszechniejszych, by go zdobyć przedsiębiorstwa muszą spełniać szereg ustalonych na „sztywno” warunków, o których dowiesz się tu: TUV. Standardy w obchodzeniu się z artykułami żywnościowymi cały czas ewoluują – certyfikat iso 22000 to tylko jeden z wielu potwierdzeń jakości, które jest w stanie zyskać zarówno przedsiębiorstwo jak i sam artykuł. Im liczniejsza liczba certyfikatów jakości tym pełniejsze zaufanie nabywców w stosunku do samego artykułu jak i brandu.

Autor: Auerhahn
Źródło: Auerhahn
By uzyskać konkretny certyfikat należy udać się do specjalistycznej placówki certyfikującej i przeprowadzić audyt. Jego punktem wyjścia są badania wizualne – czyli rzeczywiste zapoznania się inspektora z procesami produkcji, transportu oraz przechowywania towarów.

Jeśli badania wizualne potwierdzą wywiązywanie się z norm formalnych, takich jak te opisane pod tym adresem: czytaj pełen artykuł to przedsiębiorstwo może zacząć dodawać informacje o dysponowaniu przez dany artykuł certyfikatem zapewniającym wysoką jakość i bezpieczeństwo – jak iso 22000.