Branża transportowa we współczesnej Polsce

Branża transportowa we współczesnej Polsce
Cóż ciekawego można tak naprawdę powiedzieć odnośnie transportu w naszym kraju? Zasadniczo w dalszym ciągu powinniśmy skrycie zazdrościć Niemcom bądź Brytyjczykom, lecz na szczęście poszczególne branże związane z transportem nieźle idą do przodu. Być może za jakiś czas to Niemcy Polakom będą zazdrościć rewelacyjnych dróg, autostrad bądź kolei? Zapewne to utopia – i tak najbardziej znaczące jest to by najzwyczajniej przeć do przodu. Wysoce prawdopodobne, że za pewien czas wreszcie nawet mocniej narzekająca część polskiego społeczeństwa będzie zadowolona.


Z całą pewnością bardzo cieszy niezły rozwój PolskiegoBusa – to znaczy firma jest szkocka, ale nazwa całkiem trafiona. Można w sumie powiedzieć, iż PolskiBus to teraz najbardziej profesjonalny przewoźnik. Naturalnie nie należy uważać, że prywatni przewoźnicy są sterowani przez genialnych managerów, dzięki właśnie czemu w odróżnieniu do typowo państwowych firm są w stanie zarabiać. Przecież nadal większość krajowych tras i tak nie jest w stanie na siebie sensownie zarobić. Ciężko myśleć, iż takie przedsiębiorstwa zarobiłyby na typowo prowincjonalnych trasach.

Chociaż i tak autobusowe przewozy w 2013 roku bardzo dobrze się rozwinęły – należy mieć zatem nadzieję, że Polski Bus będzie nadal się rozwijać. PolskiBus spowodował, że nasze koleje trochę straciły. Zatem skoro z powiedzmy Warszawy do Gdańska jedzie więcej osób przednimi autobusami, to nie może zdziwić, iż koleje nieco tracą na znaczeniu. A zresztą w ostatnim roku było wiele remontów, zatem ludzie byli często trochę zirytowani bardzo długimi godzinami spędzanymi w pociągach.
Jednak to się niedługo zmieni – przecież polskie koleje uzyskały z UE znaczną sumę pieniędzy na wszelkiego rodzaju inwestycje. A więc można zaryzykować twierdzenie, iż gorzej na polskich torach raczej nie będzie. Na koniec należy nieco opisać transport  drogowy. Cieszy to, że znacząco zmniejszyła się liczba wypadków, w szczególności jest sporo mniej zgonów na drogach. Pewnie główną przyczyną sporej poprawy bezpieczeństwa na drogach jest jakby nie patrzeć duża poprawa jakości dróg. Jeśli drogi są lepszej jakości, powstają bezpieczniejsze autostrady, to z pewnością jest sporo bezpieczniej. Chociaż tak czy siak jest dużo do nadrobienia.