Transport morski to niewątpliwie istotna kwestia dla polskich firm

Transport morski to niewątpliwie istotna kwestia dla polskich firm
Nareszcie jakaś optymistyczna informacja: może miesiąc temu zostaliśmy eksporterem netto. W skrócie: więcej eksportujemy, aniżeli sprowadzamy. Naturalnie wieczni narzekacze twierdzą, że to źle, ponieważ byłoby korzystniej, gdybyśmy skupili się tylko na konsumowaniu i wykonywaniu usług, ale można w sumie powiedzieć, iż miłośnik ciągłego skarżenia się będzie twierdził, że w grudniu jest zbyt śnieżnie, a w sierpniu będzie poszukiwał miejsca, gdzie jest lodowato.

To doskonale, że polskie firmy ciągle powiększają sprzedaż za granicę, bo to sprawia, iż mają sporo więcej pieniędzy. Typowy polski klient w dalszym ciągu jest mniej zamożny, aniżeli człowiek z Frankfurtu, Brugii czy Melbourne, a więc eksportujmy jeszcze więcej!Poza tym, naszym wzorem jest RFN: zapamiętajmy, że akurat nasi zachodni sąsiedzi swój wielki sukces gospodarczy oparli na eksporcie. Choć są dużo mniejszym krajem, aniżeli Stany Zjednoczone czy Państwo Środka, produkują niemal tyle samo co oni. Gdy weźmiemy pod uwagę stopień produkcji na głowę, spostrzeżemy, iż Niemcy to ogromna potęga gospodarcza.

Ciężko w takim razie nie docenić ich bardzo dużego geniuszu. Ciężko również nie brać przykładu z nacji, która jest w sumie naszym dobrym przyjacielem. Postarajmy się no przynajmniej w taki sposób podchodzić do Niemców. Bo zamożni to oni bez wątpienia są!Kiedy eksport wzrasta, tak jakby automatycznie rośnie także zapotrzebowanie na transport morski . No wiadomo: statki są dosyć ślimacze, lecz przynajmniej można naładować na nie sporo towaru. Sporo eksportujemy do Niemiec, Belgii bądź Rosji, a więc statki są zbędne, ale w przypadku Korei Południowej, USA, Meksyku bądź Afryki trudno nie wykorzystać transportu morskiego.

Doskonale, że choć nierzadko nie jesteśmy za bardzo usatysfakcjonowani z szybkości transportu, to jednak jakoś tam ekonomia jest stworzona w taki sposób, iż dla międzynarodowych firm perspektywa dłuższego czekania nie stwarza bardzo dużego problemu. A na koniec jeszcze jedna pozytywna informacja: spedycja morska w Polsce szybko idzie do przodu, być może za jakiś czas nareszcie porty w Polsce będą w czołówce.