Transport morski, powietrzny i lądowy w przyszłym roku

Transport morski, powietrzny i lądowy w przyszłym roku

Rok 2013, na szczęście zaraz się skończy, to z pewnością trudny rok dla polskiej gospodarki. Chociaż na szczęście nie ma mowy o kryzysie, przecież ciągle rośnie dla nas PKB, to jednakże w żadnym razie nie można twierdzić, że jest wspaniale.

W branży spedycyjnej nietrudno dostrzec regres. Pewnie to się niedługo wreszcie poprawi – w końcu spedycja jest ze wszech miar istotną częścią ekonomii. W wielu przypadkach firmy zajmujące się spedycją dają zatrudnienie wielu ludziom. Zresztą zlokalizowanie naszego kraju jest niemalże wprost stworzone pod branżę spedycyjną.

Jednak czy jest w ogóle sens nieustannie skarżyć się na aktualną sytuację w branży spedycyjnej? Możemy pisać oraz przeczytać dziesiątki tekstów przedstawiających wady naszej spedycji, lecz może popatrzmy nieco bardziej optymistycznym okiem na następny rok? A prawda jest taka, że ciągle polska spedycja  mimo wszystko idzie do przodu. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na chociażby Łódź i okolice. Ale również śląskie Gliwice. Owe obszary łączy to, że są świetnie skomunikowane z całą resztą Polski, Starego Kontynentu, ogólnie całego świata.

Nadal dużo brakuje, autostrady nie są do końca zbudowane, ale błyskawiczny rozwój infrastruktury powoduje, że tak naprawdę możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość. Z całą pewnością poważnym problemem są ciągle skaczące ceny benzyny. Trudno zaplanować wydatki mające związek z prowadzeniem biznesu. Dobrze, ale warto także napisać nieco o transporcie kolejowym. W naszym kraju największym spedytorem kolejowym naturalnie przedsiębiorstwo Cargo. Ogólnie owa firma po prywatyzacji wreszcie wyszła na prostą – tak naprawdę można zaryzykować twierdzenie, że to nasza duma.

Trzeba również wiedzieć, iż chociaż w zasadzie morze nie odgrywa gigantycznej roli w Polsce, w końcu nie czerpiemy jak powiedzmy Norwegia ogromnej kasy z połowu ryb i ropy, to jednak z pewnością spedycja morska (zobacz tutaj) również jest czymś niesamowicie istotnym. Zwłaszcza mowa o Gdańsku. Z pewnością powinniśmy docenić znaczenie spedycji morskiej, bo historia Polski pokazuje, że dostęp do Morza Bałtyckiego jest nadrzędną wartością. A więc krótko podsumowując kwestię spedycji w przyszłym roku: będzie sporo lepiej, aniżeli w tym roku. To akurat coś w 100% pewnego!