Rodzaje transportu w stosunku do potrzeb rynku

Rodzaje transportu w stosunku do potrzeb rynku

Transport, chociaż sam termin został ukuty stosunkowo niedawno, jest z człowiekiem od początków jego istnienia. Pierwszym środkiem transportu, który został ludziom podarowany przez naturę są oczywiście własne nogi. Później, człowiek wpadł na pomysł, że w tym celu idealnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie zwierząt, w zależności do regionu mogły to być konie, słonie czy przedstawiciele innych gatunków. Przełomem okazało się być wynalezienie koła. Obecnie ludzie mają do dyspozycji bardzo wiele rodzajów transportu, a podstawowe to między innymi transport lądowy, wodny i lotniczy.

Sam transport wykorzystaniem lądu można z powodzeniem podzielić na transport drogowy, rurociągowy oraz transport kolejowy. W skład transportu kolejowego wchodzą oczywiście pociągi, które na przestrzeni wieków ulegały wielokrotnym modernizacjom oraz cała infrastruktura kolejowa, a więc szyny, stacje kolejowe, czy wszelkiego rodzaju elementy techniczne. Kolej można podzielić na kolej lekką oraz ciężką. Kolej lekka zazwyczaj obsługuje pociągi z małą ilością wagonów, nie przewożące towarów o dużej wadze. Linie kolejowe mogą być więc zlokalizowane w pobliżu ludzkich siedzib.

Kolej ciężka w odróżnieniu to najczęściej długie pociągi o dużej masie. Kolej można również podzielić przed wzgląd na to, jaki jest jej zasięg na: kolej krajową, kolej regionalną, kolej międzyregionalną, lokalną, podmiejską, dojazdową, towarową, przemysłową oraz szybką kolej miejską. Do tego podziału dołącza się również metro. Niestety, w Polsce funkcjonuje na razie tylko jedna linia metra, prowadząca z warszawskich Młocin na Kabaty. Co ciekawe, pierwsza kolej, chociaż nie w dzisiejszym znaczeniu tego słowa, była uruchomiona już w starożytnym Rzymie, z tym że wówczas, jako napędu używano koni pociągowych.

Rodzajem transportu jest również transport ciężarowy, obejmujący duże samochody, mogące zmieścić dość znaczącą liczbę towarów. Samochody ciężarowe to bardzo szerokie pojęcie. Minimalna waga samochodu, by móc go określać mianem ciężarowego, musi wynosić 3 tony. Osoba, która zajmuje się prowadzeniem samochodów ciężarowych jest zobowiązana do posiadania prawa jazdy z kategorią „C”. Samochody ciężarowe są generalnie już w fazie projektowania przeznaczone do przewożenia ładunków, dlatego różnią się od osobowych nie tylko wyglądem, ale także i konstrukcją.

Transport wodny, to jak sama nazwa wskazuje te środki, które bazują na wodzie, czyli statki, motorówki, jachty itp. Dzisiaj jednak coraz większą popularnością cieszy się transport lotniczy, obejmujący samoloty pasażerskie, awionetki czy śmigłowce. To właśnie latanie pozwala najszybciej dotrzeć do celu, oczywiście, o ile ma się do czynienia z dużym dystansem.