Ciężarówki w branży transportowej

Ciężarówki w branży transportowej

Transport ciężarowy w Polsce jest szeroko rozpowszechnioną metodą transportu towarów. Ze względu na przynależność Polski do strefy Schengen, można bardzo łatwo transportować zróżnicowane dobra z oddalonych zakątków Unii Europejskiej bez specjalnych dokumentów. Usługi przewozowe tego typu odznaczają się korzystną ceną, niezbyt długim czasem realizacji zamówienia, jednak przy zachowaniu dużej terminowości.

Jak działa tego rodzaju transport ciężarowy?
Ogół przemysłu transportowego funkcjonuje dzięki firmom zatrudniającym kierowców ciężarówek, które przyjmują zlecenia transportowe i rozdysponowują je pomiędzy poszczególnymi kierowcami. Rolą kierowcy jest dojechanie w określone miejsce i odebranie bądź zostawienie towaru. Kierowcy nierzadko dostają międzynarodowe zlecenia i jeżdżą w trasy zajmujące nawet parę dni podróży w jedną stronę. Samochody ciężarowe poruszają się tylko w obrębie autostrad i obwodnic, dzięki czemu nie stoją w korkach.

Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych do większych miejscowości wymusił na przedsiębiorstwach przewozowych budowanie specjalnych budynków na obrzeżach miast, w których wyładowuje się ładunek z ciężarówek i przenosi się go do mniejszych samochodów dostawczych, które natomiast przewożą ładunek do miejscowości. Cały transport krajowy polega właśnie na tej metodzie przewożenia towarów. Ciężarówki nie mogą wjeżdżać do miast z uwagi na troskę o stan dróg miejskich. Kierowca złapany na skracaniu sobie drogi przez miasto powinien się liczyć z wysokim mandatem.

Alternatywy
Znaną odmianą dla transportu za pomocą ciężarówek jest transport samolotowy i transport morski. Oba rodzaje pozwalają na przewożenie dóbr na większe odległości, jak np. z Japonii, jednak mają swoje minusy. Transport samolotowy jest ogromnie szybki, ale najbardziej kosztowny ze wszystkich odmian transportu. Nie jest zalecany więc do transportowania cięższych towarów. Transport morski z kolei ma ograniczony zasięg, z uwagi na niewielką ilość portów. Jest to także najwolniejszy ze wszystkich rodzajów transportu. Pozwala natomiast na transport bardzo dużych ciężarów na wielkie dystanse, stosunkowo niewielkim kosztem. Z tej przyczyny jest najpopularniejszym sposobem transportu towarów zza oceanu.