Transport morski szyty na miarę

Transport morski szyty na miarę

Dużo przedsiębiorstw, które działają w obrocie międzynarodowym wykorzystuje transport morski, jako dogodną finansowo metodę przewozu produktów. Zlecając tranzyt towaru, właściciele firm muszą zdecydować o rodzaju frachtu. Można wybrać transport drobnicowy lub transport kontenerowy. Który z nich jest korzystniejszą opcją i czym się kierować wybierając dany rodzaj transportu międzykontynentalnego? Podjęta w tym zakresie decyzja jest zdeterminowana w głównej mierze wielkością ładunku i zasobami finansowymi firmy. Warto szczegółowo zastanowić się, co jest bardziej korzystne dla naszej firmy.

Spedycja morska, to nie tylko konwencjonalne połączenia żeglugowe, ale również transport kontenerowy. W przypadku drugiego rodzaju przewozu, wyróżnia się dwa typy ładunków: fracht morski kontenerowy, co oznacza, że cały kontener wypełniany jest przez jednego odbiorcę oraz transport drobnicowy. W tym przypadku wykorzystuje się jedynie część przestrzeni ładunkowej kontenera, co powoduje, że w jednym kontenerze można przewozić produkty, będące własnością kilku przedsiębiorstw. Oba rodzaje frachtu towarów są bardzo ekonomiczne, przy założeniu sporej objętości, wagi towaru oraz ilości ładunku.

Zarówno transport kontenerowy, jak i transport drobnicowy mają swoje wady i zalety. Niewątpliwie pierwszy rodzaj frachtu morskiego jest bardziej popularny w przypadku większych przesyłek, które ze względu na koszty, ładowane są w całości do kontenerów. Z drugiej strony, transport drobnicowy, to tańszy, wygodny i szybki sposób w przypadku mniejszych przesyłek, które przebywają drogę morską w jednym kontenerze z innymi ładunkami. To wygodna opcja dla wszystkich, którzy nie mają zamiaru kupować całego kontenera, a zaledwie jego część. Wybór zależy przede wszystkim od ilości towaru, który ma być transportowany. Priorytetowym determinantem jest także możliwość sprawdzenia kontrahenta, to znaczy, że klient nie musi na początku współpracy ryzykować sporych kwot, jeśli nie poznał jeszcze dobrze dostawcy.

Małe firmy znacznie częściej mają kłopoty z brakiem stałości finansowej, dlatego zależy im na małym zaangażowaniu finansowym. Dla podobnych firm drobnicowy transport, to najkorzystniejsze rozstrzygnięcie, które umożliwia elastyczne dopasowanie dostaw. Mogą być one mniejsze i wykonywane z większą częstotliwością, a klient nie musi zakupywać od razu całego kontenera. Rzecz jasna, w tej sytuacji pieniądze wydane na transport skaczą w górę, jednak nie ma konieczności angażowania dużych sum pieniędzy w zakupy a także w stany magazynowe.