Transport drobnicowy

Transport drobnicowy
Na dzień dzisiejszy optymalnym sposobem na oszczędzanie przy transporcie niewielkich przedmiotów na znaczne odległości jest transport w kontenerach. Zaletą takiego pomysłu jest niski koszt, ponoszony bez związku z ilością przewożonych ładunków. Przedsiębiorca bowiem ponosi pojedynczy koszt wynajęcia kontenera, a sam koszt transportu także przeliczany jest na podstawie ilości kontenerów. Jedynym limitem nałożonym na ten typ transportu jest limit wagowy, który wynosi 24 tony na jeden kontener. Należy jednak pamiętać, że cło jest naliczane od każdej sztuki przewożonego towaru. Mimo tego, zainteresowanie transportem tzw. drobnicy za pomocą kontenerów każdego roku jest znacznie wyższe.
Jak transportować kontenery?
Transport kontenerów przebiega zarówno przez morze, jak i przez ląd. Kontenery są przenoszone w porcie na wielkie okręty transportowe, które następnie rozładowuje się od razu na przyczepy samochodów ciężarowych. Nie ponosi się więc kosztów związanych z przenoszeniem towarów w porcie. Ten rodzaj nie posiada w zasadzie limitów odległości. Wielkie kontenerowce mogą przewieźć ładunek przez ocean, właściwie w każdych warunkach pogodowych. Samochody ciężarowe z kolei pozwalają na dotarcie w nawet najbardziej niedostępne miejsca kontynentu. Należy jednak pamiętać, że transport drogą morską i lądową jest o wiele wolniejszy od transportu za pomocą samolotów. Przewiezienie towaru z Ameryki czy Australii, zależnie od punktu docelowego, może potrwać nawet do miesiąca.Dobrze jest się ubezpieczyć
Ze względu na wielką ilość przewożonych towarów, transport drobnicowy trzeba poprawnie zabezpieczyć. Chodzi w tym miejscu zarówno o zabezpieczenie towaru w kontenerze, jak i ubezpieczenie we właściwej organizacji. Mimo nawet najdokładniejszych starań, często zdarzają się drobne uchybienia. Kontener bywa wystawiony na skrajną wilgoć, duże wibracje i nieostrożne działania pracowników. W takim przypadku zamiast dochodzić co się wydarzyło z towarem, dobrze jest wykorzystać polisę ubezpieczeniową. Co prawda podniesie to ogólny koszt transportu, jednak straty spowodowane niewłaściwym zabezpieczeniem ładunków mogą być znacznie bardziej dotkliwe.