Spedycja międzynarodowa

Spedycja międzynarodowa

We współczesnym świecie wciąż panuje globalizacja. Pod tym słowem kryje się to, że nikną różnego rodzaju granice. Rzecz idzie tu o ograniczeniach migracji ludzi między państwami, wszelkich cłach w globalnym handlu oraz barierach informacyjnych. Olbrzymim postępem w stronę świata, w którym nie ma trudnych ograniczeń handlowych, było założenie unii niegdyś skłóconych krajów – Unii Europejskiej. Ale to tylko mały fragment ekonomicznej mapy globu, poza zrzeszeniem są wszakże takie finansowe potęgi, jak Ameryka i Chińska Republika Ludowa. A spedycja międzynarodowa bez tych potęg nie istnieje.

W międzynarodowym obrocie dobrami jest mnóstwo przeszkód. Największym problemem, oprócz spedycji towarów, jest wymóg wypełniania różnego typu formalności. Bierze się to z tego, że każde państwo posiada autonomiczny system fiskalny oraz kodeks zasad, dotyczących handlowania towarami. Przedsiębiorstwo, które para się kontaktami gospodarczymi z wieloma państwami, powinna zastanowić się nad wynajęciem zewnętrznej agencji celnej. Głównym rzemiosłem takiej instytucji jest skuteczna obsługa celna, czyli innymi słowy wsparcie w relacjach z miejscowymi urzędami celnymi.

Przedstawicielstwo fiskalne, w jakimś kraju zapewnia złożoną obsługę firm. Takie przedstawicielstwo obsługuje firmy, których zajęcie polega na importowaniu i eksportowaniu towarów na wielkie odległości. Przedstawicielstwo fiskalne para się upraszaniem wszelkiego rodzaju spraw finansowych, jakie musi się wypełnić w sytuacji, gdy do konkretnego portu wpływa okręt z towarami. Przedstawicielstwo fiskalne czyni, że kupiec jest zwolniony z wpłacania obecnego na obszarze UE podatku obrotowego.

Jeśli szukasz agencji celnej, która będzie efektywnie reprezentować twoje przedsiębiorstwo przed organami państwowymi, do wyszukiwarki internetowej wklej frazę wg wzoru „agencja celna lokalizacja” (na przykład: „agencja celna Warszawa”).